Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JMHBI-36-NG
MPN:
JMHBI-36
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Lift-out grids for easy cleaning
  • Counter-balanced roll-out grid for quick service
  • CSA and NSF certifications for compliance
  • 36" stainless steel front and sides
  • Modular single-deck design for easy setup
  • Infrared heat with 104,000 BTU output
Weight500 LBS
Height43 (H)
Width36 (W)
Depth36.25 (D)
BaseModular
DecksSingle
DesignRange Match
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
HeatInfrared
Total BTU104,000 BTU
Warming OvenWithout Warming Oven
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Dimensions36.25 36 43
Weight500 LBS
Height43 (H)
Width36 (W)
Depth36.25 (D)
BaseModular
DecksSingle
DesignRange Match
HeatInfrared
Total BTU104,000 BTU
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
Dimensions36.25 36 43
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"