Jade JMRH-12G-LP 12" W Liquid Propane 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Ranges & Burners
SKU:
JMRH-12G-LP
MPN:
JMRH-12G
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
JMRH-12G-LP Titan 12" liquid propane range delivers 35,000 BTU with a 1" steel griddle plate and manual controls. Stainless steel build, 6" shelf, NSF/CSA compliant.
  • 6" front shelf for workflow
  • Steel splashguards, grease trough for hygiene
  • 12" modular design for compact kitchens
  • 35,000 BTU propane for searing
  • Manual controls for responsive use
  • 1" steel griddle for uniform heat
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth36.25 (D)
BaseModular
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Dimensions12 12 36.5
Weight175 LBS
Height36.5 (H)
Width12 (W)
Depth36.25 (D)
BaseModular
Exterior FinishStainless Steel
Plate Thickness1"
TopGriddles
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
No of Burners1
Total BTU35,000 BTU
Dimensions12 12 36.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Restaurant Ranges
  • Commercial Gas Range
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"