Jade JSB-36RMT-LP 36" W Liquid Propane Stainless Steel Titan Salamander Broiler - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JSB-36RMT-LP
MPN:
JSB-36RMT
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • CSA & NSF certified
  • Stainless interior/exterior
  • Liquid Propane operation
  • 36" stainless steel wall-mount
  • Counterbalanced grid with 4 locks
  • 35,000 BTU infrared burners
Weight310 LBS
Height20.5 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
DesignWall Mounted
Total BTU35,000 BTU
Dimensions18 36 20.5
Weight310 LBS
Height20.5 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
DesignWall Mounted
Total BTU35,000 BTU
Dimensions18 36 20.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Empress SM404623 45 Gallon Black LLD Repro Liner Perforated Rolls (10 Packs of 10 Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
Jade JGM-2448-F-LP 48" W Stainless Steel Floor Model Liquid Propane Supreme Griddle - 120,000 BTU
Pro IconFree shipping
Rosseto SM170 Stainless Steel Square Burner Stand
Yanco CR-566 24 Oz. 7" Dia. Black and Red Melamine Round Two-Tone Noodle Bowl