Jade JSB-36RMT-NG 36" W Natural Gas Stainless Steel Titan Salamander Broiler - 35,000 BTU
Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JSB-36RMT-NG
MPN:
JSB-36RMT
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • CSA and NSF certified for safety
  • Range-mounted design for space-saving
  • 310 pounds for stable, heavy-duty operation
  • 36" stainless steel for durability
  • Counter-balanced grid with 4 locking positions
  • 35,000 BTU infrared flame for searing
Weight310 LBS
Height20.5 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Total BTU35,000 BTU
Dimensions18 36 20.5
Weight310 LBS
Height20.5 (H)
Width36 (W)
Depth18 (D)
Width (side - side)32" - 36"
ManufacturerJade
Power TypeNatural Gas
DesignRange Mounted
Total BTU35,000 BTU
Dimensions18 36 20.5
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Select an Option
  • Liquid Propane
Related products
picture
Advance Tabco 7-PS-44 14.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink
Pro IconFree shipping
picture
TableCraft Products CBR6 9.5" W x 11" H x 12" D Stainless Steel Black Feet Cutting Board Storage Rack