Shop all Jade Commercial Broilers
SKU:
JSHBR-36P-LP
MPN:
JSHBR-36P
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Cabinet base with roll-out grid for access
  • Ceramic radiants for even heat
  • Liquid Propane, CSA, NSF compliant
  • 90,000 BTU output for searing
  • 36" plancha plate for high-volume cooking
  • Stainless steel front/sides for durability
Weight700 LBS
Height54.13 (H)
Width36 (W)
Depth36.25 (D)
BaseCabinet
DecksSingle
DesignFree Standing
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
HeatCeramic Radiants
Total BTU90,000 BTU
Warming OvenWithout Warming Oven
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Weight700 LBS
Height54.13 (H)
Width36 (W)
Depth36.25 (D)
BaseCabinet
DecksSingle
DesignFree Standing
HeatCeramic Radiants
Total BTU90,000 BTU
ManufacturerJade
Power TypeLiquid Propane
Control TypeManual
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
  • Jade
  • Jade Commercial Broilers
Related products
picture
Advance Tabco PRWC-24-18-DR 18" W x 30" D x 30" H Stainless Steel Prestige Wet and Dry Waste Cabinet
Pro IconFree shipping
picture
Winco 30090 Benchmark Trolley Cotton Candy Machine
Pro IconFree shipping
More from Jade
Jade JMRH-12G-NG 12" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Jade JTRHE-1-1-NG 12" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 60,000 BTU
Jade JTRH-18G-NG 18" W Natural Gas 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU
Jade JTRH-1HT-A-LP 12" W Liquid Propane 6" Plate Shelf Titan Heavy Duty Range - 35,000 BTU