Jade JTRG-34-LP 34" W Liquid Propane Stainless Steel Titan Rotating Tortilla Griddle - 50,000 BTU
Shop all Jade Commercial Griddle / Tortilla Grill
SKU:
JTRG-34-LP
MPN:
JTRG-34
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
  • Fast, even heat distribution
  • Polished rotating plate surface
  • Heavy-duty stainless steel body
  • 34" rotating tortilla griddle
  • 50,000 BTU heat output
  • Powered by liquid propane
Weight360 LBS
Height39 (H)
Width34 (W)
Depth34 (D)
Filter TypeTortilla Griddles
ManufacturerJade
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Power TypeLiquid Propane
Item TypeTortilla Griddles
Weight360 LBS
Height39 (H)
Width34 (W)
Depth34 (D)
Filter TypeTortilla Griddles
ManufacturerJade
Amps10
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Power TypeLiquid Propane
Item TypeTortilla Griddles
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate