John Boos ST6R1.5-30108SSK-X 108" W Stainless Steel Work Table with Undershelf
Shop all John Boos Work Tables with Undershelf
SKU:
ST6R1.5-30108SSK-X
MPN:
ST6R1.5-30108SSK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-30108SSK-X stainless steel work table is 108" wide and 30" deep. It has a 16/300 series top, 1.5" backsplash, safety edge front, turndown sides, stainless legs, adjustable undershelf, and bullet feet.
  • Adjustable undershelf for organized storage
  • 108" W Type 304 stainless steel top for durable prep surfaces
  • Stainless steel legs and adjustable feet for stability
  • 1.5" backsplash to contain spills and simplify cleaning
Weight149 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Filter TypeWork Tables
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeSquare / Flat
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Weight149 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Filter TypeWork Tables
Table Edge TypeSquare / Flat
Top GaugeUnspecified
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Work Tables with Undershelf
  • Restaurant Equipment
  • Work Tables with Undershelf
Related products
picture
Quantum 3042GY 42" W x 30" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf