Quantum WR63-3648S 48" W x 36" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-3648S
MPN:
WR63-3648S
Commercial design services
Transform your storage with the Quantum WR63-3648S stainless steel wire shelving kit. Measuring 48" W x 36" D x 63" H, this sturdy unit holds up to 800 pounds and features four vented shelves for optimal airflow and organization.
  • Vented design promotes airflow
  • NSF certified for food safety
  • Durable 304 stainless steel
  • Includes four adjustable shelves
  • Supports up to 800 lbs. per shelf
Weight108 LBS
Height63 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)48"
StyleVented
Weight108 LBS
Height63 (H)
Width36 (W)
Depth48 (D)
Depth (front - back)36"
FinishStainless Steel
Posts/Uprights4
Width (side - side)48"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum 3042GY 42" W x 30" D Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelf