Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
HV2108-3UG-TS
MPN:
HV2108-3UG-TS
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Mars Air Systems hv2108-3ug-ts titanium silver unheated air curtain covers doors up to 108" with a galvanized steel cabinet.
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
  • 208-230v 60 Hz 3-Ph for commercial power
  • cETLus certified for compliance
  • 108" wide for large openings
  • Three 1 HP motors provide airflow
  • Unheated design simplifies installation
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width108 (W)
Depth15.63 (D)
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions112 20 18
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width108 (W)
Depth15.63 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions112 20 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Quantum WR63-3060S 50" W x 30" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PS-18-60 60" W x 18" D 18 Gauge Stainless Steel Single Shelf with Pot Rack
Pro IconFree shipping
Hatco HWBLRT-FUL 1 Full Size Stainless Steel Rectangular Drop-In Heated Well - 750 Watts
Hatco GRAIH-54 54" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Infrablack Strip Heater - 120 Volts 1250 Watts
Yanco SI-310 12 Oz. White Porcelain Round Siena Pasta or Salad Bowl
Chef Master 90249 3" Flat Silicone Basting Brush with Plastic Handle