SKU:
PH10108-3UW-PW
MPN:
PH10108-3UW-PW
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Commercial design services
Mars Air Systems PH10108-3UW-PW phantom 10 air door fits 108" to 119" openings, delivering unheated airflow with three 1/2 HP motors. The aluminum cabinet in pearl white supports commercial environments, covering openings up to 8 ft.
  • Unheated air curtain for 108"–119" openings enhances climate control
  • 380-415v 50 Hz 3-Ph compatibility for industrial use
  • (3) 1/2 HP motors deliver airflow and reduce infiltration
Weight170 LBS
Height17 (H)
Depth26 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz50
Voltage380-415v
Weight170 LBS
Height17 (H)
Depth26 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz50
Voltage380-415v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Pro IconFree shipping
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate