Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
NH2144-3UA-TS
MPN:
NH2144-3UA-TS
Commercial design services
Engineered for busy entrances, the Mars Air Systems NH2144-3UA-TS air curtain delivers a high-velocity, unheated airstream across 144" openings to control drafts and contaminants.
  • ETL listed for compliance
  • 115 volts, 60 Hz, 1-Ph compatible
  • Unheated design cuts energy use
  • 144" wide for large doors
  • Three 1 HP motors provide high airflow
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Weight375 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)144" - 155"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions148 20 18
Weight375 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)144" - 155"