Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
NH2120-3UA-TS
MPN:
NH2120-3UA-TS
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Mars Air Systems NH2120-3UA-TS titanium silver air curtain delivers high-velocity airflow across openings up to 131" with a galvanized steel cabinet. Three 1 HP motors protect up to 8 ft. openings while meeting ETL and CSA standards.
  • ETL sanitation listed for compliance
  • 115 volts, 60 Hz, 1-Ph compatibility
  • Unheated high-velocity airflow for 120" doors
  • Three 1 HP motors for performance
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Weight345 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions124 20 18
Weight345 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Dimensions124 20 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"