SKU:
HV2108-3UW-TS
MPN:
HV2108-3UW-TS
Commercial design services
Mars Air Systems HV2108-3UW-TS titanium silver powder coated air curtain covers 108" openings with three 1 HP motors in a galvanized steel cabinet. It’s cETLus-certified for 14 ft.
  • cETLus certified for safety
  • Compatible with 380-415v 50 Hz 3-Ph systems
  • Handles door heights up to 14 F
  • Unheated high-velocity airflow for 108"–119" openings
  • Three 1 HP motors ensure performance
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width108 (W)
Depth15.63 (D)
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz50
Voltage380-415v
Weight330 LBS
Height14 (H)
Width108 (W)
Depth15.63 (D)
Width (side - side)108" - 119"