Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
HV2120-3UG-TS
MPN:
HV2120-3UG-TS
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Commercial design services
Mars Air Systems HV2120-3UG-TS air curtain fits openings up to 131" and covers doors up to 14 ft with three 1 HP motors in a titanium silver powder-coated cabinet.
  • cETLus and CSA compliant for safety
  • Compatible with 208-230v 60Hz 3-Ph systems
  • Unheated High Velocity airflow for 120"–131" openings
  • Three 1 HP motors ensure airflow and reduce drafts
  • Titanium silver powder coat resists corrosion
Weight345 LBS
FinishTitanium Silver Powder Coat
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 20 18
Weight345 LBS
Width (side - side)120" - 131"