Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
LPV2108-2UD-OB
MPN:
LPV2108-2UD-OB
Commercial design services
Handle high-traffic openings with precision: the Mars Air Systems LPV2108-2UD-OB air curtain offers 108" coverage in a black, galvanized steel cabinet.
  • 208-230v 1-Ph operation, 60 hertz
  • Dual 1/6 HP motors for reliable airflow
  • cETLus and CSA compliant
  • 108" coverage for standard doors
  • Unheated LoPro design minimizes drafts
  • Obsidian Black powder coat finish
Weight92 LBS
Height8 (H)
Width108 (W)
Depth9 (D)
Length110"
Width (side - side)108" - 119"
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions68 16 30
Weight92 LBS
Height8 (H)
Width108 (W)
Depth9 (D)
Length110"
Width (side - side)108" - 119"