Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
LPV2120-2UA-OB
MPN:
LPV2120-2UA-OB
Commercial design services
Mars Air Systems LPV2120-2UA-OB air curtain features a durable, black powder-coated steel cabinet for 120" openings. It uses two 1/6 HP motors, fits in a 110" housing, and has cETLus and CSA recognition for commercial use.
  • cETLus certified for code compliance
  • 115 volts, 60 Hz, 1-Ph electrical compatibility
  • 102 pounds rugged galvanized steel cabinet
  • Unheated LoPro design for 120" doors
  • Two 1/6 HP motors for consistent airflow
  • Obsidian Black powder coat resists corrosion
Weight102 LBS
Height8 (H)
Width120 (W)
Depth9 (D)
Length110"
Width (side - side)120" - 131"
Hertz60
Voltage115v
Dimensions68 16 31
Weight102 LBS
Height8 (H)
Width120 (W)
Depth9 (D)
Length110"
Width (side - side)120" - 131"
Hertz60
Voltage115v
Dimensions68 16 31
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
picture
Glastender BW3 19" Plastic Bottle Well
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CB-SS-309 108" W x 35.5" D 14 Gauge 300 Stainless Steel Sliding Door Work Table
Metro N326C 30" W x 18" D Chrome 4 Wire Shelves Super Erecta Starter Shelving Unit