Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
NH2108-3UD-TS
MPN:
NH2108-3UD-TS
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Mars Air Systems NH2108-3UD-TS titanium silver air curtain mounts over 108" openings and uses three 1 HP motors for high velocity airflow, ensuring efficient temperature separation and pest control.
  • ETL sanitation listed for compliance
  • Galvanized cabinet with titanium finish
  • Unheated high-velocity airflow for control
  • 108" coverage for standard doors
  • 208-230 volts, 60 Hz, 1-Ph power
  • Three 1 HP motors for airflow
Weight330 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions112 20 18
Weight330 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"