Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
NH2120-3UG-TS
MPN:
NH2120-3UG-TS
Commercial design services
Engineered for continuous use, the Mars Air Systems NH2120-3UG-TS air curtain provides high-velocity airflow across 120" openings with three 1 HP motors in a galvanized steel cabinet. It meets ETL standards, mounts for openings up to 8 ft.
  • Operates on 208-230 volts, 60 hertz, 3-Ph power
  • High-velocity air stream for 120" doors enhances air separation
  • Three 1 HP motors deliver consistent airflow
  • Titanium silver powder-coat resists corrosion
Weight345 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 20 18
Weight345 LBS
Height14 (H)
Depth16 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 20 18
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Quantum WR86-1436P 36" W x 86" H x 12" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum 2124BK 24" W x 21" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Nemco 55800 Removes Excess Water From Canned Tuna Easy Tuna Press
Yanco PS-1108 16 Oz. White Porcelain Round Piscataway Salad Bowl
Yanco RM-0012 12" Dia. White Melamine Round Rome Cake Stand