Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
QP10108-3UD-AL
MPN:
QP10108-3UD-AL
Commercial design services
Handle high-traffic entries with the Mars Air Systems QP10108-3UD-AL air curtain, an anodized aluminum, unheated unit for 108" openings.
  • 208-230v 60Hz 1-Ph compatibility for standard installs
  • Anodized aluminum cabinet resists corrosion and lowers maintenance
  • Three 1/2 HP motors provide airflow for 108" openings
  • Unheated design reduces energy use
Weight175 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions112 25 16
Weight175 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)108" - 119"