Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
QP10144-3UH-AL
MPN:
QP10144-3UH-AL
Commercial design services
Engineered for high-traffic entrances, the Mars Air Systems QP10144-3UH-AL offers 144" coverage with an aluminum cabinet and three 1/2 HP motors to maintain environments and reduce infiltration.
  • ETL listed for compliance
  • 460 volts, 60 Hz, 3-Ph power
  • Unheated design simplifies installation
  • 144" width covers large openings
  • (3) 1/2 HP motors ensure airflow
  • Anodized aluminum resists corrosion
Weight200 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)144" - 155"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions148 25 16
Weight200 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)144" - 155"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage460v
Dimensions148 25 16
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Mars Air Systems
  • Mars Air Systems Air Curtains
  • Mars Air Systems
Related products
Summit SWC1224B 11.88" W Black Stainless Steel Single Section Glass Door Wine Cellar - 115 Volts
Pro IconFree shipping
Omcan USA 37387 19.25" x 19.25" x 4" Plastic Gray Full Flat Dishwasher Rack