Royal Range RR-4G48-C-LP 72" W 4 Burners Natural Gas Restaurant Range - 265,000 BTU
Shop all Royal Range Commercial Gas Ranges
SKU:
RR-4G48-C-LP
MPN:
RR-4G48-C
Commercial design services
Royal Range RR-4G48-C-LP 72" range delivers 265,000 BTU with four 30,000 BTU burners and a 48" griddle with a 3/4" plate for searing. It has manual controls, convection plus standard ovens, stainless steel front, and CSA compliance.
  • Manual controls with safety valve
  • (1) convection and (1) standard oven
  • Made in USA, cCSAus and CSA-Sanitation certified
  • 265,000 BTU cooking power
  • 48" griddle with 3/4" plate for even heat
  • 72" wide stainless steel construction
Weight1330 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Base(1) Standard Oven (1) Convection
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU265,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerRoyal Range of California
Weight1330 LBS
Height56.5 (H)
Width72 (W)
Depth40.5 (D)
Plate Thickness3/4"
TopGriddles
Total BTU265,000 BTU
  • Made in USA certification
Select an Option
  • Natural Gas
  • Liquid Propane
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"