True TBR36-PTSZ1-L-S-S-S-1 36" W Stainless Steel Solid Refrigerated Back Bar Cooler
Shop all True Back Bar Coolers
SKU:
TBR36-PTSZ1-L-S-S-S-1
MPN:
TBR36-PTSZ1-L-S-S-S-1
zoom
Usually ships in 6-7 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the TBR36-PTSZ1-L-S-S-S-1 36" stainless steel back bar cooler offers efficient storage with two solid swing doors and R-290 refrigeration.
  • 290 pounds robust for heavy use
  • 115 volts for standard power
  • Made in USA with UL and CSA certifications
  • 36" W stainless steel exterior enhances durability
  • Two solid swing doors for secure storage
  • R-290 refrigerant reduces impact
Weight290 LBS
Height34.75 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
Door Qty2
Door SwingSwing
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
Width (side - side)23 - 58 Inches
Manufacturertrue
Voltage115v
Weight290 LBS
Height34.75 (H)
Width36 (W)
Depth27 (D)
Door Qty2
Door SwingSwing
Door TypeSolid
Exterior FinishStainless Steel
Refrigerant TypeR-290
Top FinishStainless Steel
Manufacturertrue
Voltage115v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Back Bar Coolers
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Back Bar Coolers
Related products
picture
Advance Tabco SU-P-310 Replacement End Panel
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SLAG-307-X 84" W x 30" D Stainless Steel Special Value Work Table
Pro IconFree shipping
Thunder Group ALPZ15 15" W Aluminum Seamless Rim Pizza Screen
Thunder Group PLPR113M 1.13 Oz. Purple Tail Clear Spout SAN (Plastic) Liquor Pourer
Omcan USA 11192 #12 0.13" Stainless Steel European Style Machine Plate
Connerton LRB-24-S-NG 24" W Stainless Steel Countertop Liquid Propane Lava Rock with Cast Iron Bottom Grates Charbroiler - 80,000 BTU
Micro Matic 751-057 4" Chrome Plated G-System Import Party Pump for Bass or Anchor Steam or Boddington
Micro Matic PDT300 Slim Pocket Case Waterproof Digital Thermometer
Advance Tabco TA-16-4 34.5" H (4) Galvanized Leg with Plastic Adjustable Bullet Foot
Advance Tabco 7-PS-COMBO 38.5" H x 20.5" W x 26" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Hand Sink with Pot Filler Sink