True TDR60-PTSZ1-L-B-SS-SS-1 Single Faucet Refrigerated Draft Bar Cooler
Shop all True Kegerators
SKU:
TDR60-PTSZ1-L-B-SS-SS-1
MPN:
TDR60-PTSZ1-L-B-SS-SS-1
zoom
Usually ships in 6-7 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • UL and CSA certified for safety
  • 60" width, 34.75" height for backbar integration
  • Made in the USA for quality
  • Single faucet refrigerated draft system for dispensing
  • Holds various keg sizes, including 1/2 barrel
  • R-290 refrigerant with side-mounted refrigeration
Weight365 LBS
Height34.75 (H)
Width60 (W)
Depth27 (D)
Barrel StyleVarius Sizes
Exterior FinishBlack
Filter TypeKegerators / Beer Dispensers
Keg CapacityVarious
Refrigerant TypeR-290
Manufacturertrue
RefrigerationSide Mounted
Style1/2 Barrel
Weight365 LBS
Height34.75 (H)
Width60 (W)
Depth27 (D)
Barrel StyleVarius Sizes
Exterior FinishBlack
Keg CapacityVarious
Refrigerant TypeR-290
Manufacturertrue
RefrigerationSide Mounted
Style1/2 Barrel
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL Certified certification
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Kegerators
  • True Manufacturing Co., Inc.
  • True Kegerators
Related products
picture
Quantum WC34-CB2160GY 60" W x 21" D Green Epoxy Antimicrobial Finish Cantilever Double Shelf Post Wall Mount
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GRAL-24 24" W Aluminum Glo-Ray Infrared Strip Heater - 470 Watts
Pro IconFree shipping
Yanco WD-509 9" W x " H x " D Brown Melamine Round Serving Tray
Chef Master 02100Y 16.75" L Jumbo Mr. Bar-B-Q Turning Tongs
Flash Furniture BR-PTT001-3-AC-90183-GG 106.5" W 3 Sections Transparent Acrylic Mobile Partition
Omcan USA 11246 #22 0.13" Carbon Steel Machine Plate - Hubless