True TGM-DC-36-SC/SC-S-W 36.25" W Stainless Steel White Finish with Curved Glass Non-Refrigerated 3 Shelves Glass Merchandiser - 115 Volts
Shop all True Bakery and Deli Cases
SKU:
TGM-DC-36-SC/SC-S-W
MPN:
TGM-DC-36-SC/SC-S-W
zoom
Usually ships in 7-9 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Operates on 115 volts, NEMA 5-15P compatible
  • Three adjustable shelves optimize merchandising
  • Made in USA with CSA and cUL
  • 36.25" width fits standard counters
  • Curved glass front enhances visibility
  • All stainless steel exterior for durability
Height49.13 (H)
Width36.25 (W)
Depth39 (D)
EndsStainless Steel
Exterior FinishAll Stainless Steel
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
Service TypeFull Service
Shelf Quantity3
Width (side - side)31" - 36"
Manufacturertrue
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
RefrigerationSelf-Contained
Height49.13 (H)
Width36.25 (W)
Depth39 (D)
EndsStainless Steel
FrontCurved Glass
Interior FinishWhite
Service TypeFull Service
Shelf Quantity3
Width (side - side)31" - 36"
Manufacturertrue
Amps7
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage115v
Number of Shelves3 Shelves
RefrigerationSelf-Contained
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • Downloadmanual
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Commercial Refrigeration
  • Merchandising and Display Refrigeration
  • Dry and Refrigerated Bakery Cases
  • Commercial Refrigeration