Quantum WR74-2472GY 72" W x 24" D x 74" H Gray Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2472GY
MPN:
WR74-2472GY
picture
picture
Commercial design services
  • Vented design for air circulation
  • NSF certified for food safety
  • Easy assembly with included parts
  • Durable gray epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds
  • Four adjustable wire shelves
Weight120 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight120 LBS
Height74 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24" Deep
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit