Winston HOV7-14UV Stainless Steel Full-Size Mobile CVap Holding Cabinet - 120 Volts
Shop all Winston Food Holding and Warming Equipment
SKU:
HOV7-14UV
MPN:
HOV7-14UV
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • CSA certified for safety
  • Mobile for easy transport
  • Efficient 120 volts operation
  • Durable stainless steel
  • Full-size for versatile storage
  • Insulated for temperature control
Weight420 LBS
Height73.02 (H)
Width27.7 (W)
Depth34.23 (D)
DoorSolid
Exterior FinishAll Stainless Steel
Filter TypeHolding Cabinets
Full Size Hotel Pan Capacity(28) 12" x 20"
Full Size Sheet Pan Capacity(14) 18" x 26"
Half Size Sheet Pan Capacity(28) 13" x 18"
InsulationInsulated
ManufacturerWinston
Amps19.1
Phase1-Ph
Hertz60
Item TypeHolding Cabinets
Door TypeSolid
Insulation2With Insulation
Voltage120v
Weight420 LBS
Height73.02 (H)
Width27.7 (W)
Depth34.23 (D)
DoorSolid
Filter TypeHolding Cabinets
InsulationInsulated
ManufacturerWinston
Amps19.1
Phase1-Ph
Hertz60
Item TypeHolding Cabinets
Door TypeSolid
Insulation2With Insulation
Voltage120v
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CE Certified certification
  • cUL Certified certification
  • NSF Certified certification
  • UL EPH Classified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"