Quantum WR86-1442BK-5 42" W x 86" H x 12" D Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR86-1442BK-5
MPN:
WR86-1442BK-5
Commercial design services
  • Compact dimensions fit various spaces
  • NSF certified for food safety compliance
  • Easy assembly with included components
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Five vented shelves for optimal airflow
Weight70 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
StyleVented
Weight70 LBS
Height86 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)12" Deep
Filter TypeShelving Units
FinishEpoxy
Posts/Uprights4
Width (side - side)42" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit