Advance Tabco 19-FM-100EFADA 100" W x 19.5" D x 42.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-100EFADA
MPN:
19-FM-100EFADA
Commercial design services
  • Freestanding with stainless legs
  • 5" deep bowls for splash control
  • NSF certified for foodservice
  • 100" wide 16 ga Type 304 stainless
  • ADA compliant design
  • Five electronic faucets for use
Weight138 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight138 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink