Quantum WR74-2130C-5 30" W x 21" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-2130C-5
MPN:
WR74-2130C-5
Commercial design services
Quantum WR74-2130C-5 chrome plated wire shelving starter kit measures 30" W x 21" D x 74" H. It includes five vented shelves and four posts for quick assembly.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • Chrome plating resists corrosion and simplifies cleaning
  • 30" W x 21" D footprint for tight kitchens
  • 700 Lbs. load capacity per unit
  • Five adjustable wire shelves for airflow
Weight61 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)21" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight61 LBS
Height74 (H)
Width21 (W)
Depth30 (D)
Depth (front - back)21" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)30" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit