Quantum WR63-2472S-5 72" W x 24" D x 63" H Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-2472S-5
MPN:
WR63-2472S-5
picture
picture
Commercial design services
Transform your storage solutions with the Quantum WR63-2472S-5 stainless steel wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 72" W x 24" D x 63" H and supports up to 800 pounds, perfect for any space.
  • Vented design for optimal airflow
  • NSF certified for food safety compliance
  • Easy assembly with included components
  • Durable 304 stainless steel construction
  • Includes five adjustable wire shelves
  • Supports up to 800 pounds of weight
Weight146 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishStainless Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight146 LBS
Height63 (H)
Width24 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)24"
FinishStainless Steel
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
  • Wire Shelving Kit