Advance Tabco 9-2-36-24RL 42" H x 85" W x 28" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-2-36-24RL
MPN:
9-2-36-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Handle peak service with a durable Advance Tabco two-compartment sink (42" H x 85" W x 28" D) made of 18 gauge type 304 stainless steel.
  • Open frame base with side crossrails for cleaning
  • 8" backsplash reduces splash and damage
  • NSF certified
  • 18 Gauge 304 stainless steel corrosion resistance
  • Left and right drainboards for staging
  • Two 20" front-to-back bowls for prep efficiency
Weight110 LBS
Height42 (H)
Width85 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length85"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)16"
Style2 Drainboards
Weight110 LBS
Height42 (H)
Width85 (W)
Depth28 (D)
Overall Length85"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR63-1472BK-5 72" W x 14" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SAG-300 30" W x 30" D 16 Gauge 430 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-69 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink
Advance Tabco FC-WM-120-ADA 120" W x 19.5" D 16 Gauge Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Hatco GR2AL-54 57.5" W Aluminum Glo-Ray Designer Strip Heater with Lights - 1165 Watts
Yanco GN-610 1.4 L. White Melamine Rectangular GN Pan
American Range AMSQ-30 30" W Natural Gas Mesquite Wood-Fired CharBroiler - 30,000 BTU
American Range AECB-24 24" W Natural Gas Countertop Lava-Rock Broiler - 70,000 BTU