Quantum WR63-1472BK-5 72" W x 14" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1472BK-5
MPN:
WR63-1472BK-5
Commercial design services
  • NSF certified for food safety standards
  • Designed for efficient space utilization
  • Durable black epoxy antimicrobial finish
  • Includes five vented wire shelves
  • Robust 800 lb. weight capacity per shelf
Weight101 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight101 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14"
FinishEpoxy
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Advance Tabco SAG-300 30" W x 30" D 16 Gauge 430 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 7-PS-69 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink