Advance Tabco 9-42-48-36R 92" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-42-48-36R
MPN:
9-42-48-36R
Commercial design services
Advance Tabco 9-42-48-36R regaline two-compartment sink features 18 gauge type 304 stainless steel, an 8" backsplash, and a 36" right-hand drainboard.
  • 8" backsplash for protection
  • Right-hand 36" drainboard
  • NSF certified open-frame base with adjustable feet
  • 92" overall length for workspace
  • Two 24" x 24" compartments, 12" deep
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight194 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length92"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)24"
Style1 Drainboard
Weight194 LBS
Height42 (H)
Width93 (W)
Depth32 (D)
Overall Length92"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink