Advance Tabco 9-82-40-24R 42" H x 72" W x 36" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-82-40-24R
MPN:
9-82-40-24R
Commercial design services
Built for heavy use, the Advance Tabco 9-82-40-24R sink offers 42"H x 72"W x 36"D workspace with two 28" x 20" x 12" deep bowls and an 8"H backsplash.
  • Stainless steel open frame base
  • Right-hand 24" drainboard for prep
  • 1" adjustable bullet feet for leveling
  • NSF-certified 2-compartment stainless sink
  • 28" front-to-back, 20" W compartments
  • 18 Gauge Type 304 corrosion-resistant
Weight176 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length72"
Splash Height8"
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight176 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth36 (D)
Overall Length72"
Splash Height8"
Style1 Drainboard
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR74-1860S-5 60" W x 18" D Stainless Steel Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco SW-132 132" W Stainless Steel Double Hooks Pot Rack
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SAG-363 36" W x 36" D 16 Gauge 430 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table