Advance Tabco 9-82-40-36L 84" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-82-40-36L
MPN:
9-82-40-36L
Commercial design services
Advance Tabco's 9-82-40-36L regaline sink features two 20" x 28" compartments, an 8" backsplash, and a left-hand drainboard for efficient workflow.
  • Stainless steel open frame base
  • 8" backsplash for splash protection
  • 1" adjustable bullet feet for leveling
  • 18 gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand 36" drainboard for workflow
  • Two 28" x 20" compartments for prep
Weight207 LBS
Height42 (H)
Width85 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length84"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style1 Drainboard
Weight207 LBS
Height42 (H)
Width85 (W)
Depth36 (D)
Overall Length84"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
  • 2 Compartment Sink