Quantum WR63-1272C-5 72" W x 12" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1272C-5
MPN:
WR63-1272C-5
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 800 pounds
  • Five adjustable shelves for storage
  • Ideal for restaurants and kitchens
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety
  • Chrome plated for durability
Weight85 LBS
Height63 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight85 LBS
Height63 (H)
Width12 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)12"
FinishChrome
Width (side - side)72"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit