Advance Tabco 9-83-60-18RL 103" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
9-83-60-18RL
MPN:
9-83-60-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 9-83-60-18RL 103" regaline sink features three 28" x 20" compartments, 12" depth, and 8" backsplash for effective washing.
  • 8" backsplash protects walls
  • Left and right 18" drainboards
  • NSF certified for commercial use
  • 103" overall length for large kitchens
  • Three 20" x 28" sink compartments, 12" deep
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight227 LBS
Height42 (H)
Width103 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length103"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Weight227 LBS
Height42 (H)
Width103 (W)
Depth36 (D)
Overall Length103"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink