Quantum WR63-1442SG 42" W x 14" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1442SG
MPN:
WR63-1442SG
Commercial design services
  • Stationary design for stability and durability
  • NSF certified for food safety compliance
  • Compact dimensions fit various spaces
  • Robust galvanized steel construction
  • Supports up to 600 pounds of weight
  • Four solid shelves for optimal storage
Weight76 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14"
Filter TypeStarter Shelving Units
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Weight76 LBS
Height63 (H)
Width14 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)14"
MaterialGalvanized Steel
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
StyleStationary
CastersWithout Casters
ConstructionStationary
FinishGalvanized Steel
Downloads
  • Downloadmanual
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Quantum WR74-2154BK-5 54" W x 21" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR74-1242BK-5 42" W x 12" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Rosseto LD207 3 Gal. Round Mosaic Milk Urn
Advance Tabco MS-243 36" W x 24" D 16 Gauge 304 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table
Advance Tabco TVKG-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Advance Tabco 7-PS-131 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink