Advance Tabco 93-22-40-36L 84" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-22-40-36L
MPN:
93-22-40-36L
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco 93-22-40-36L sink offers two 20" x 12" compartments and a 36" left-hand drainboard in 16 gauge Type 304 stainless steel.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" backsplash for splash protection
  • NSF certified for commercial use
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand 36" drainboard for workflow
  • Two 20" x 20" bowls for heavy use
Weight140 LBS
Height42 (H)
Width85 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length84"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style1 Drainboard
Weight140 LBS
Height42 (H)
Width85 (W)
Depth28 (D)
Overall Length84"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum 2424GY 24" W x 24" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR54-1860BK-5 60" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Quantum UB10 11.25" W x 18.88" D x 7.63" H Chrome Plated Utility Basket
Rosseto LD188 2 Gal. Black Acrylic Cuboid Lucid Beverage Dispenser
Rosseto HL006 26" H Black Single Bulb Free-Standing Stainless Steel Heat Lamp - 110-250 Volts