Advance Tabco 94-22-40-36R 84" W 14 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
94-22-40-36R
MPN:
94-22-40-36R
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco 94-22-40-36R sink features durable 14 gauge Type 304 stainless steel, two 20" compartments, and an 11" backsplash for sanitation. It has a right-hand 36" drainboard and NSF certification.
  • 11" backsplash reduces splashback
  • Right-hand 36" drainboard for efficiency
  • Adjustable stainless steel legs with 1" feet
  • 84" overall length for workspace
  • Two 20" x 20" compartments, 14" deep
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight163 LBS
Height45 (H)
Width85 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length84"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)20"
Style1 Drainboard
Weight163 LBS
Height45 (H)
Width85 (W)
Depth28 (D)
Overall Length84"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
  • 2 Compartment Sink