BK Resources BKSDT-36-L-SS-P2-G Stainless Steel 18 Gauge Straight Soiled Dishtable
Shop all BK Resources Commercial Sinks and Sink Bowls
SKU:
BKSDT-36-L-SS-P2-G
MPN:
BKSDT-36-L-SS-P2-G
zoom
Commercial design services
Built for heavy cycles, the BK Resources BKSDT-36-L-SS-P2-G dishtable features a 36" wide, 18-gauge type 304 stainless steel work surface, a 20" x 20" x 8" pre-rinse sink, and a 10" H backsplash.
  • Stainless steel legs with bracing ensure stability
  • Left-to-right operation streamlines movement
  • Includes basket drain
  • 18/304 stainless steel top for durability
  • 10" H backsplash protects areas
  • 20" x 20" x 8" pre-rinse sink improves workflow
Weight73 LBS
Height46.25 (H)
Width36 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft to Right
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Gauge18 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerBK Resources
Width (side-side) OA31" - 36"
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Dimensions40 34 19
Weight73 LBS
Height46.25 (H)
Width36 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionLeft to Right
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Gauge18 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerBK Resources
Width (side-side) OA31" - 36"