Advance Tabco FC-WM-80EF 80" W x 19.5" D x 29.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FC-WM-80EF
MPN:
FC-WM-80EF
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 8" deep bowls for handwashing
  • Wall-mounted with stainless supports
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 80" wide stainless steel 16 gauge
  • NSF certified for foodservice
  • Four touchless electronic faucets
Weight120 LBS
Height29.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)80"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight120 LBS
Height29.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)80"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories