Advance Tabco CRI-16-30-7 30" W x 21" D x 33" H Stainless Steel Underbar Basics Cocktail Unit
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
CRI-16-30-7
MPN:
CRI-16-30-7
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's CRI-16-30-7 stainless steel cocktail unit has a 127 lbs ice capacity, a 10-circuit cold plate, and a 4" backsplash for busy bars.
  • Freestanding design for flexible placement
  • 4" backsplash for splash control
  • NSF certified for safety and quality
  • 127 Pounds capacity for heavy service
  • 10 cold plate circuits for even cooling
  • Stainless steel and galvanized construction
Weight115 LBS
Height33 (H)
Width30 (W)
Depth21 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate10 Circuits
ConstructionStainless Steel & Galvanized
Filter TypeIce Bins with Cold Plate
Ice Capacity127 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins with Cold Plate
Weight115 LBS
Height33 (H)
Width30 (W)
Depth21 (D)
Bin Depth16" Deep
Cold Plate10 Circuits
Ice Capacity127 Lbs.
Splash4"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment
  • Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
  • Restaurant Equipment
  • Beverage Equipment
  • Underbar Equipment