Advance Tabco DSG-12G-48 48" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-12G-48
MPN:
DSG-12G-48
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's DSG-12G-48 food shield offers a 48" W, 12" D, 18" H sneeze guard with tempered glass and stainless steel frame for durable protection. It meets NSF standards, rotates in 15° intervals, supports 100 lbs, and is CSA-compliant.
  • Side panels 18" deep meet NSF
  • 15° Chamber Lock™ rotation intervals
  • Countertop model for self-service setups
  • 48" W tempered glass front protection
  • 3/8" top glass supports 100 pounds
  • Stainless steel frame resists corrosion
Weight179 LBS
Height18 (H)
Width48 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerAdvance Tabco
Length48"
StyleSingle Sided
Service TypeFull / Self Service
Weight179 LBS
Height18 (H)
Width48 (W)
Depth12 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerAdvance Tabco
Length48"
StyleSingle Sided
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Quantum WR74-3060C 60" W x 30" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Bissell BG101 12" Cleaning Path Chrome ProShake Commercial Vacuum