Quantum WR74-3060C 60" W x 30" D x 74" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR74-3060C
MPN:
WR74-3060C
picture
picture
Commercial design services
Optimize your storage with the Quantum WR74-3060C wire shelving starter kit. This sturdy unit measures 60" W x 30" D x 74" H, supports 700 pounds, and includes four durable wire shelves with a chrome finish.
  • Supports up to 700 pounds of weight
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Ideal for kitchens, restaurants, and storage
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety standards
  • Chrome plated finish for durability
Weight124 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)30" Deep
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight124 LBS
Height74 (H)
Width30 (W)
Depth60 (D)
Depth (front - back)30" Deep
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)60" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Wire Shelving Kit