Advance Tabco DSG-15G-96 96" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-15G-96
MPN:
DSG-15G-96
Commercial design services
Engineered for high-traffic areas, the Advance Tabco DSG-15G-96 glass food shield offers a 96" single-sided sneeze guard with a stainless steel frame. It features 3/8" tempered glass, 1/4" side panels, and a 100 lbs top-shelf load capacity.
  • Stainless steel countertop frame construction
  • Top glass supports 100 pounds evenly
  • Includes two additional center support posts
  • 96" W tempered glass front and top panels
  • Meets NSF with 18" deep side panels
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals
Weight346 LBS
Height18 (H)
Width96 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)92" - 97"
ManufacturerAdvance Tabco
Length96"
StyleSingle Face
Service TypeFull / Self Service
Weight346 LBS
Height18 (H)
Width96 (W)
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)92" - 97"
ManufacturerAdvance Tabco
Length96"
StyleSingle Face
  • Sneeze Guards