Quantum WR63-1842C 42" W x 18" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR63-1842C
MPN:
WR63-1842C
picture
picture
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Supports up to 800 pounds of weight
  • Includes four adjustable wire shelves
  • Ideal for kitchens, restaurants, and storage
  • Robust wire shelving for heavy-duty use
  • NSF certified for food safety standards
  • Chrome plated finish for durability
Weight58 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18"
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight58 LBS
Height63 (H)
Width18 (W)
Depth42 (D)
Depth (front - back)18"
FinishChrome
Width (side - side)42"
ManufacturerQuantum
Number of Shelves4 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
  • Restaurant Shelving
  • Wire Shelving Kit
Related products
Yanco DB-210 10.5" Dia. Black Porcelain Triangular Diamond Black Plate
Pro IconFree shipping
Skyfood H7 0.28" Julienne Disc for Use with Master
Pro IconFree shipping
American Metalcraft BSST12 12" L Stainless Steel Bar Spoon with Strainer
Thunder Group 8006BB 54 Oz. Blue Bamboo Melamine Sushi Boat
Omcan USA 44218 30" L Handle Round Stainless Steel Vertical Ultimate Oven And Grill Brush
Krowne KDT-8X36S 36" W x 8" D Brushed Stainless Steel Drip Tray
Service Ideas RT10SS 10" W Stainless Steel Round Thermo-Plate Platter Insert Only
Service Ideas ALPH10WH 33.8 Oz. Plastic Alpha Server
Omcan USA 80936 7" Dia. Chrome Plated Steel Pizza Stand or Riser
Cadco GG-HT2 2-Bay Heat Package
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf