SKU:
NH2108-3UI-TS
MPN:
NH2108-3UI-TS
Commercial design services
Stop sacrificing airflow for aesthetics. Mars Air Systems nh2108-3ui-ts features a titanium silver powder-coated steel cabinet with three 1 HP motors for high-velocity performance in 108" openings.
  • Galvanized steel cabinet with silver finish
  • 575 volts, 60 Hz, 3-Ph power compatibility
  • ETL listed for facility compliance
  • 108"–119" coverage for wide doors
  • Unheated design simplifies installation
  • Three 1 HP motors for high airflow
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage575v
Depth16 (D)
Width (side - side)108" - 119"