Advance Tabco DSG-18G-84 84" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
DSG-18G-84
MPN:
DSG-18G-84
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco DSG-18G-84 tempered glass shield offers an 84" W sneeze guard for self-service use. Features 3/8" tempered glass, 1/4" side panels, stainless steel frame, Chamber Lock™, and supports 100 lbs on the shelf.
  • Stainless steel frame construction
  • 1/4" side panels 18" deep for compliance
  • Includes two center support posts
  • 84" W tempered glass front, NSF-compliant
  • 3/8" top glass supports 100 lbs evenly
  • Chamber Lock™ rotates 15° increments
Weight316 LBS
Height18 (H)
Width84 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)80" - 85"
ManufacturerAdvance Tabco
Length84"
StyleSingle Face
Service TypeFull / Self Service
Weight316 LBS
Height18 (H)
Width84 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull / Self-Service
Width (side - side)80" - 85"
ManufacturerAdvance Tabco
Length84"
StyleSingle Face
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Quantum DIV21S 21" D x 8" H 304 Stainless Steel Wire Shelf Divider
Pro IconFree shipping
picture
Empress PL404615C 45 Gallon Clear Low Density Liner Perforated Rolls (10 Packs of 10 Per Case)
Pro IconFree shipping
Rosseto AG203 48" W x 35.7" H Clear Acrylic Avant Guarde Shield + Serve Buffet Sneeze Guard with Stainless Steel Support and Tall Pass Through
Advance Tabco NSGC-12-96 96" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Advance Tabco DBS-2 25.5" W x 19" D Stainless Steel 2 Compartments 20 Gauge Drop In Bar Sink
Advance Tabco UG-24-132 132" W x 24" D Galvanized Work Table Undershelf
Advance Tabco TA-20L Stainless Steel Threaded Stem for Cabinet Base Units Leg
Duke FCP3-SB 46.81" W x 24" H Stainless Steel Straight Drop-In Flush Mount Cold Pan Unit - 120 Volts