Advance Tabco DTC-K70-48L 44" H 16 Gauge Stainless Steel Legs L-Shaped Korner Clean Dishtable
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-K70-48L
MPN:
DTC-K70-48L
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco’s DTC-K70-48L l-shaped Korner clean dishtable mounts left of the dish machine operator. It features a 10-1/2" backsplash, 3" rolled rims, and 16 gauge type 304 stainless steel for durability.
  • 47"–48" long footprint for optimized workspace
  • Stainless steel legs with crossrails for stability
  • L-shaped Korner design fits machine corners
  • 44" H with 10" H backsplash for splash control
  • 16 Gauge Type 304 stainless for corrosion resistance
Weight190 LBS
Height44 (H)
Width48 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Stainless Series304 Series
Weight190 LBS
Height44 (H)
Width48 (W)
DirectionRight to Left
Filter TypeClean Dishtables
Leg TypeStainless Steel
ShapeCorner
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
StyleL-Shaped
Item TypeClean Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeL-Shaped
Stainless Series304 Series
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishtable
Related products
picture
Advance Tabco US-24-36 36" W x 24" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf
Pro IconFree shipping
picture
Hatco GR2AHL-36 39.5" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Designer Strip Heater with Lights - 120 Volts 980 Watts
Pro IconFree shipping
Yanco AC-16-C 16" Dia. Super White Porcelain Round Abco Plate
Yanco OR-1710 9.75" Dia. Melamine Round Orchis Plate